Zapraszamy na webinarium przygotowane dla analityków oraz osób, zajmujących się badaniami ilościowymi. Jak ocenić poprawność danych, którymi dysponujemy? Co robić, kiedy coś z nimi jest nie tak? Jak przygotować dane do analizy, by uzyskać wiarygodne wyniki?

Po pierwsze jakość danych!

– zobacz, jak przygotować dane do analizy

19 marca 2024 r. / 11:00

Zapisz się bezpłatnie

Korzyści

W trakcie bezpłatnego webinarium zdobędziesz wiedzę na temat:

Praktyki weryfikacji danych i ich przygotowania do analizy

Nauczysz się, jak efektywnie pracować z surowymi danymi od momentu ich pozyskania, poznając popularne metody oceny ich jakości. Dowiesz się, jak rozwijać własne techniki weryfikacji i przygotowywania danych do analizy bez potrzeby korzystania z zewnętrznych zasobów.

Najczęstszych błędów i problemów z danymi

Rozpoznanie i zrozumienie problemów występujących w danych to klucz do ich skutecznego rozwiązywania. Podczas webinarium zobaczysz typowe pułapki i wyzwania z jakimi mierzy się analityk, takie jak – niekompletność danych, duplikaty czy błędy na etapie wprowadzania danych. Całość zaprezentujemy na uniwersalnych przykładach zaczerpniętych z praktyki analityka.

Sposobów na poprawę jakości danych

Otrzymasz wiedzę o najlepszych praktykach i narzędziach, które pomagają osiągnąć wysoką jakość danych. Pokażemy, jak identyfikować i korygować błędy, radzić sobie z brakami danych i stosować techniki statystyczne do eliminacji odstających wartości. To twój klucz do przeprowadzania rzetelnych analiz.

DBAJ O JAKOŚĆ

Każdy z braków danych powinien mieć swój oznaczony kod

Histogram zmiennej Miesięczny dochód z uwzględnieniem zdefiniowanych braków danych. Nadano im kody 1, 2 oraz 3 – aby nie pokrywały się z zakresem wartości przyjmowanych przez zmienną. Na wykresie przedstawione są w postaci pierwszego słupka.

Przypadki odstające to odwieczny problem analityków

Choć powstały już metody, które lepiej sobie radzą z ich występowaniem, jak np. testy nieparametryczne, należy pamiętać, że dla wielu tradycyjnych metod, jak analiza regresji liniowej, analiza wariancji czy analiza skupień, wartości odstające mogą całkowicie zaburzać otrzymywane wyniki.

Czy wiesz, że...

wszystkie te rozkłady zmiennych mają identyczne cechy statystyczne, takie jak średnia arytmetyczna, wariancja, współczynnik korelacji czy równanie regresji liniowej? Jeśli wykonalibyśmy od razu analizę, to wnioski wyciągnęlibyśmy takie same – ale rozkłady danych ewidentnie opowiadają zupełnie inne historie. Dlatego tak ważne jest by poznać dane i zadbać o ich jakość.

Czy właśnie tak to u was wygląda?

Mechanizm podstawiania danych

Procedura analizy braków danych posiada szeroki zakres możliwości. Pozwala na stworzenie opisu wzorca braków danych – gdzie występują, jak są obszerne, czy są losowe, a może są jakieś pary zmiennych, które mają tendencję do współposiadania braków danych w wielu obserwacjach? Procedura dostarczy również szereg statystyk oraz oszacowań, które można uzyskać przy pomocy czterech różnych metod. Dwie z nich – EM (maksymalizacja wartości oczekiwanych) oraz regresja pozwalają również na wypełnienie braków danych otrzymanymi wartościami oszacowanymi.

Na grafice zaprezentowane jest okno procedury Analiza braków danych z wybraną regresją jako metodą estymacji.

Agenda

O czym będziemy rozmawiać podczas webinarium?

01

Kiedy dajemy się oszukać danym? – czym są problemy z danymi

  • Jakość danych – dlaczego jest ważna dla analizy danych
  • Znaj swojego wroga – błędy i wybrane klasyfikacje błędów
  • Co się psuje najczęściej? Przegląd typowych problemów jakości danych ilościowych
  • Sprawdzone metody i podejścia poprawy jakości danych ilościowych

02

Jakość danych to jakość wyników – praktyka rozwiązywania problemów

  • Szybkie sposoby oceny jakości danych – czyli jak uzyskać wiarygodny obraz danych
  • Detoks dla twoich danych, jak pozbyć się zbędnych elementów?
  • Zarządzanie brakami danych poprzez mechanizm podstawiania wartości
  • Identyfikacja przypadków odstających – co robić gdy masz wymagającą technikę statystyczną

03 Sesja Q&A

04 Zakończenie webinarium

Zapisz się bezpłatnie

Prelegenci

Natalia Afek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, kierunku psychologia o profilu praktycznym. Interesuje się badaniami empirycznymi, szczególnie w zakresie metod neuroobrazowania mózgu. W Predictive Solutions pracuje na stanowisku Konsultanta ds. statystycznej analizy danych. Prowadzi szkolenia oraz seminaria z zakresu obsługi narzędzi PS IMAGO PRO oraz analiz statystycznych. Swoją wiedzą dzieli się poprzez artykuły publikowane na blogu Predictive Solutions oraz materiały wideo.

Rafał Waśko

Doktor nauk społecznych w dziedzinie socjologii. Specjalizuje się w zagadnieniach badań społecznych oraz analizie i wizualizacji danych ilościowych. Zajmuje się wsparciem i realizacją projektów badawczych na potrzeby sektora komercyjnego i publicznego. Jako trener w Centrum Szkoleniowym Predictive Solutions realizuje szkolenia dotyczące praktycznych aspektów realizacji badań ankietowych oraz wykorzystania technik statystycznych.

Rozbuduj lub odśwież swoją wiedzę w zakresie wykorzystania przygotowania danych do analizy!

Teoria – Narzędzia – Praktyka

| Po pierwsze jakość danych! – zobacz, jak przygotować dane do analizy

| 19 marca 2024 r. / 11:00

Zapisz się bezpłatnie

Opiekun spotkania

Ustawienia dostępności
Wysokość linii
Odległość między literami
Wyłącz animacje
Przewodnik czytania
Czytnik
Wyłącz obrazki
Skup się na zawartości
Większy kursor
Skróty klawiszowe